ריפוי בעיסוק

ריפוי בעיסוק הינו מקצוע טיפולי מקבוצת מקצועות הבריאות העוסק בקידום בריאות ואיכות חיים באמצעות מעורבות בעיסוקים משמעותיים. עיקר העשייה בריפוי בעיסוק מתמקדת בטיפול באנשים שעקב המוגבלות ממנה סובלים אינם נוטלים חלק בעיסוקים שונים כגון: תפקודי יום יום  בסיסיים (כגון לבוש, הגינה); תפקודי יום יום משניים (כגון עריכת קניות, שימוש בתחבורה ציבורית, ניהול משק בית, ניהול כספים); עבודה ולימודים; פנאי ופעילות חברתית.

מטרת ההתערבות לעזור למטופלים להשתתף ולקחת חלק בפעילויות אלה תוך התמקדות באדם עצמו וקשייו, בהתאמת העיסוקים למוגבלות ובהתאמת הסביבה כך שתתמוך בתפקוד. פעילויות הריפוי בעיסוק בתחום הפרטני והקבוצתי מאפשרים מרחב טיפולי השם דגש על הכוחות הבריאים, התארגנות דרך עשייה המכוונת למטרה, חוויה של חקירה, התנסות, הנאה והצלחה. במרחב זה ניתן מענה לצרכי של המטופל בתחומים של קשר אנושי וחברתי, ביטוי עצמי, קשר עם המציאות ומימוש הצורך בעשייה ובעיסוק לשימור ושיפור יכולות תפקודיות.

התערבות המרפאות בעיסוק במרכז כוללת:

אבחון והערכה של היכולת התפקודית באמצעות אבחונים, תצפיות, שאלונים ושיחות.

טיפולים פרטניים תוך שימת דגש על תפקוד בתחומי העיסוק השונים תוך הגדרת מטרות ויעדים משמעותיים למטופל.

טיפולים קבוצתיים בדגש על תפקודית שיקומית (כגון קבוצת מיומנויות וכישורי חיים, קבוצת בישול, קבוצת הכנה לשחרור, מיומנויות חברתיות ועוד).

הכנה לקראת שחרור תוך שימת דגש על תהליך שיקומי והמלצות לסל שיקום ולהמשך הדרך.

ניהול מקרים CASE MANAGEMENT

פרויקטים מחלקתיים ועל מחלקתיים שונים.

הדרכת סטודנטים לריפוי בעיסוק.

ריפוי בעיסוק בתוך המחלקות:

בכל אחת ממחלקות בית החולים קיים חדר פעילות בו מתקיימים טיפולים פרטניים וקבוצתיים של הריפוי בעיסוק והטיפול באומנויות. בחדר אמצעים שונים ומגוונים שנעשה בהם שימוש הכוללים מחשבים מחוברים לאינטרנט, חומרי יצירה ואומנות מגוונים, משחקי קופסה, ספרים, מוסיקה, אמצעים הקשורים לתפקודי יום יום ועוד.

לכל מחלקה יש את צוות הריפוי בעיסוק (הכולל מרפאות בעיסוק ומדריכות פעילות) השייך למחלקה ומהווה חלק מצוות הטיפול הרב מקצועי. אופי השרות בכל מחלקה מותאם לצרכי המטופלים והמחלקה.

אחריות המרפאה בעיסוק במחלקה כלפי המטופלים לערוך היכרות ראשונית עם המטופל, בהמשך לבצע הערכה מקיפה יותר של יכולותיו וקשייו, צרכיו ורצונותיו התפקודיים של המטופל באמצעות תצפית, שיחה, אבחונים ושאלונים פורמליים. בשיתוף עם המטופל יוגדרו מטרות טיפול משמעותיות עבורו ותיבנה תכנית טיפולית שתענה על צרכיו ורצונותיו. המרפאה בעיסוק תעזור למטופל לבנות לעצמו סדר יום בתוך בית החולים המשלב פעילויות בתוך המחלקה ומחוצה לה וכן תכוון אותו לפעילויות פרטניות בעלות משמעות עבורו. לקראת השחרור תשם דגש על מתן המלצות הקשורות לשיקום ותפקוד בהמשך הדרך בהתאם להערכת היכולות התפקודיות בתחומים השונים.

מסגרות ריפוי בעיסוק מחוץ למחלקות:

מרכז ביטוי

מרכז הביטוי הינו מבנה גדול הנמצא בתוך שטח בית החולים ומיועד לשימוש כלל מטופלי המרכז בין אם במסגרת תכנית בוקר מלאה למטופלי המחלקה הממושכת הפתוחה ובין אם לשימוש בחדרים והאמצעים השונים הקיימים למחלקות אחרות. התפיסה שעומדת בבסיס הקמתו של מרכז הביטוי הוא ליצור מרחב ייחודי שמאפשר התנסויות והשתתפות בתחומים מגוונים ולעודד את המטופלים המגיעים אליו לתת ביטוי לכוחות הבריאים שלהם ולסייע בתהליך ההחלמה.

המרכז כולל :

מטבח טיפולי – המטבח מסודר כמו מטבח ביתי וכולל מגוון רחב של אביזרים ומכשירים לבישול. המטבח מסודר באופן שעוזר למטופל להתמצא בו ולעבוד בהתאם ליכולתו האישית. במטבח ניתן לעבוד באופן פרטני או קבוצתי ומתקיימות בו קבוצות למס’ מחלקות.

חדר מחשבים – חדר מיוחד עם  9 מחשבים המחוברים לרשת האינטרנט ומאפשר לקיים קורסים ולימוד משותף כמו גם עבודה פרטנית.

חדרים לטיפול באומנויות – סטודיו לאומנות הכולל מגוון רחב של אמצעי אומנות, חדר מלאכה,  חדר מוסיקה, חדר תנועה. כל חדר מעוצב בהתאם לתחום ומצויד באמצעי טיפול מתאימים. החדרים מאפשרים טיפול פרטני וקבוצתי בשעות הבוקר ואחה”צ.

פינת חי –  פינת החי ממוקמת בחצר של מרכז הביטוי ובה כלובים עם בעלי חיים שונים. בפינת החי מתקיימות קבוצות לרוב המחלקות. ניתן גם להשתלב ב” צוות פינת חי” – קבוצה המבוססת על מודל העצמה שמוקד העבודה בה הנו טיפול בבעלי החיים ואחזקת פינת החי.

חממה וגינה – החממה ממוקמת גם היא בחצר לצד הכלובים. מתקיימות בחממה קבוצות לרוב המחלקות וכן פיתוח שטח בסביבת מרכז הביטוי כאמצעי לבניית הרגלי עבודה, הנאה, וכלי השלכתי טיפולי.

תרבות העבודה

תרבות העבודה הינו מרכז לתעסוקה המדמה סביבת עבודה אמיתית. בתרבות העבודה קיימות עבודות פשוטות כגון אריזה, הרכבה ועוד, במרכז מושם דגש על רכישת הרגלי עבודה כמו הגעה בזמן, התמדה, איכות עבודה, התנהגות נורמטיבית בסביבת עבודה, הקפדה על הגיינה ועוד.

המטופלים מופנים לתרבות העבודה על ידי מרפאות בעיסוק מהמחלקות השונות במטרה לשפר ולחזק את תחושת הערך העצמי ותחושת המסוגלות,  לרכוש ולשפר מיומנויות עבודה, להסתגל למסגרת עבודה קבועה לקראת שחרור לקהילה ולהעריך את מיומנויות העבודה הקיימות. המטופלים מופנים למסגרת זו ע”פ רצונם ומידת התאמתם ומהווה  צעד במעבר להשתלבות בעבודה בקהילה.

חדר סנוזלן

חדר המספק סביבה רב חושית נשלטת בתחומים סנסוריים שונים: מגע, שמיעה, ראייה, ריח. בחדר אמצעים שונים כמו עמוד בועות, סיבים אופטיים, כורסאות נוחות, מנהרת אורות, מחשב מחובר למקרן, מערכת מוסיקה ועוד. החדר מאפשר למטופל לבחור באמצעים שמתאימים לו, לווסת את העוצמה המתאימה לו ולבטא את עצמו בדרכו הייחודית. שהייה בחדר הסנוזלן יכולה לתרום לרגיעה במצבים סוערים, מעניקה הנאה ותחושת שליטה, תורמת להפחתת התנהגויות חריגות כמו אלימות ופגיעה עצמית ומקדמת התנהגות חברתית תואמת יותר.
חדר הסנוזלן ממוקם בתוך מחלקה פעילה ד’ ומשמש מטופלים מכל מחלקות בית החולים תחת הנחיית צוות שהוכשר לכך.

פעילויות על-מחלקתיות

במרכז מתקיימות פעילויות על מחלקתיות רבות המאפשרות השתתפות של מטופלים ממגוון מחלקות באותה הפעילות בהתאם לרצון ולתחומי עניין. חלק מהפעילויות מונחות על יד צוות הריפוי בעיסוק וחלקן בעזרת מתנדבים.

בפעילויות אלה נכללות: קבוצת קרמיקה, קבוצת באולינג, קבוצת יוגה, קבוצת כדורסל וקבוצת צילום.

כמו כן פועלת משחקייה בה משתלבים גם תלמידי תיכון בפעילות אחר צהריים משותפת עם המטופלים במסגרת מיזם “גדולים מהחיים”.

תחומי טיפול נוספים השייכים לשירות ריפוי בעיסוק: 

טיפול בספורט

טיפול העושה שימוש באמצעים מתחום התנועה, המשחק והספורט. מטרתו לאושש ולפצות את המטופל על ליקויים בתפקוד הגופני, הרגשי והחברתי.
הפעילויות מתבצעות באולם התעמלות המאובזר במכשירי כושר, במגרש הספורט ובמקרה הצורך בתוך המחלקה.
בנוסף מתקיימת פעילות מחוץ לכתלי בית החולים – יציאה לבאולינג אחת לשבוע, יציאה לאירועי ספורט נוספים כגון צפייה במשחקי כדורסל וימי ספורט.

טיפול במוסיקה

במרכז צוות של מטפלים מוסמכים למוסיקה הנותנים שרות לכל מחלקות המרכז בטיפולים קבוצתיים ופרטניים. הטיפולים ניתנים בתוך המחלקות או בחדר המוסיקה המאובזר שבמרכז הביטוי.
בנוסף פועל גם הרכב מוסיקלי ייחודי – “רפואה משלימה” – המשלב מטופלים ואנשי צוות בית החולים, המונחה על-ידי מטפלת במוסיקה. ההרכב עובד על רפרטואר מוסיקלי ומופיע בשירה ובנגינה באירועים שונים המתקיימים בבית החולים.

סטודנטים לטיפול באומנויות

במרכז הרפואי סטודנטים בתחומי הטיפול השונים באומנויות – אומנות פלסטית, פסיכודרמה, מוסיקה ותנועה. הסטודנטים משתלבים במחלקות ומעניקים טיפולים קבוצתיים ופרטניים בתחום לימודיהם תחת הדרכה של אנשי סגל בכירים.

טיפול באמצעות גינון

קבוצת גינון טיפולי מתקיימת בחממה ובגינה שליד מרכז הביטוי. במהלך המפגש נעשה שימוש בעולם הצומח בפרט והטבע בכלל על מנת לשקף תהליכים או התמודדויות אותם חווים המאושפזים. דרך הדיון והמפגש הפיזי עם מגוון נושאים כגון: צרכי הצמח, תנאים מיטיבי צמיחה מול תנאים מגבילים, התמודדות עם כישלון, פגיעה בגוף, התנתקות מצמח האם, מחזורי צמיחה וכמילה ואחרים, ניתנת למטופלים הזדמנות לבטא את אשר על ליבם. המפגש עם הטבע דרך התבוננות ודרך עבודת הגינון מעורר דמיון, משפר יכולת ומניע לעשייה.

טיפול בעזרת בעלי חיים

טיפול בעזרת בעלי חיים מתקיים ברובו בפינת החי במרכז הביטוי ומתבסס על מפגשים ישירים עם בעלי חיים שונים ומגוונים. הקשר המשולש של מטופל- בעל חיים- ומטפל שונה מכל קשר טיפולי אחר שכן בעל החיים הוא  גורם מקשר המאופיין בראש ובראשונה בקבלה ללא תנאים, אמצעי חי ומגיב, המעורר קשר ומגע בלתי אמצעי, הכרות עם תהליכי חיים, לידה, מוות, מחלה., סיפוק שמחה והנאה. הרגעה, הרפיה , פיתוח יכולת לאמפטיה. ניקוי הכלובים, ליטוף והאכלת החיות מהווים מוטיבציה, סיפוק וסובלנות. ומצד שני הקניית ידע  מפתחת את הסקרנות והמוטיבציה ללימודים בכלל.

הצוות המקצועי

מנהלת השירות: סיגל מזר
09-8981165    sigalm@lev-hasharon.co.il

 

ס. מנהלת השירות: אירנה רובנוביץ’
09-8981164  irenar@lev-hasharon.co.il