המרכז הרפואי והקהילה

המרכז לבריאות הנפש לב-השרון הוא מרכז ייחודי בנוף הישראלי. תפיסת העולם הקהילתית יצרה כאן עולם קסום של חיבורים ומעורבות של מאות אנשים. כמובן שהמטרה המרכזית היא לעזור לאנשים למצוא את הכוחות לאיזון ובריאות בשלב החריף של משבר. אבל הרבה מעבר לכך להוות נקודת מפגש לחוזק קהילתי מתן משמעות עמוקה לקיום האנושי מתוך חמלה וכבוד הדדי.

 

המנהלת לפעילות משלימה

חגיגות בבית החולים

חגיגות סיגד בלב השרון

עו”ס וורקה ילאו, הזמרת איילה אינגדשט, אחות ראשית גלית לוי והמטפל במוסיקה זאביק אלישע נוימן ליד דוכן קפה מסורתי (בונה) המקבל את פני האורחים

 

לאחרונה חגגנו, סגל המרכז, מתמודדים ומתנדבים, את חג הסיגד, בחברת עובדי המרכז הרפואי בני העדה האתיופית ביחד עם אורחים שבאו לחגוג עימנו; אליאס מהרי, מנהל המחלה לחברה וקהילה בעיריית נתניה, תלמידי כיתה ו’ מבית הספר בכר-רוסו, הנהלת בית הספר למוסיקה רימון ומבקרים שהגיעו מהמרכז לשיקום אילנית. אורחת מיוחדת – הזמרת איילה אינגדשט – ריגשה אותנו בשירה, בנוסף להופעת הרכב מוסיקלי משותף מתמודדים ולצוות.

 

מעבר למחוייבות לאיכות הטיפול קיימת בבסיס החזון של המרכז הרפואי השאיפה לתרום לשינוי פני החברה בכל הקשור להתייחסות לבריאות הנפש. בית החולים פותח את שעריו לקהילה על מנת להסיר את חומת הדעות הקדומות כלפי מתמודדים עם בעיות נפשיות, ולקרב בין בני אדם. המרכז לבריאות הנפש לב השרון הינו מרכז רפואי מצטיין בפעילות משלימה עבור המטופלים המתבטאת בקשת של חוויות חברתיות וטיפוליות שוטפות – רובן הגדול בהתנדבות מלאה – תוך כדי שיתוף פעולה עם הקהילה סביב בית החולים. מדובר במסגרת המספקת מענה בתחומים שאינם מתחייבים מתוך הפרוטוקול הרפואי והטיפולי אך מהווים נדבך משמעותי המיטיב עם המטופל.

התנדבות בבית החולים

בבית החולים פעילים כ-200 מתנדבים, מה שחושף את המאושפזים בו למגוון רחב של חוויות ולא פחות מכך –למגוון של פנים אנושיות. כך גם מתאפשרת תקשורת עם העולם שמחוץ לבית החולים דבר המסייע לשינוי בחוויית האשפוז כמבודד חברתית. רוב המתנדבים הינם תושבי האזור. המרכז הרפואי שם לו למטרה לטפח את המתנדבים מתוך תפיסה שחיזוק הקשר בין המרכז הרפואי לקהילה, בפרט קהילת הישובים סביב קמפוס בית החולים, יש בו כדי לחולל שינוי חברתי. להתנדבות במרכז הרפואי לב השרון.

הופעות ואירועים משותפים לקהילה, למטופלים ולבני משפחותיהם

קמפוס לב השרון מארח את הקהילה – תושבי הישובים סביב בית החולים ותלמידי בתי ספר מהאזור,
באירועים כגון קונצרט שנתי עם אמן אורח, פעילות סביב חגים, יום מעשים טובים וכו’.
ב 16 באוקטובר התארחה בבית החולים הזמרת סי הימן במופע פתוח לציבור ואף ביצעה שיר משותף עם הרכב הבית של בית החולים.
טרם המופע הוזמן הקהל להנות מדוכני קפה ועוגות ותחנות הפעלה לילדים אשר נתרמו והופעלו בידי מתנדבים.
באירוע לקהילה אשתקד הופיעה הזמרת קורין אלאל.

חמישי בלב

חמישי בלב – הופעות קבועות המתקיימות בקמפוס בית החולים בהשתתפות אמנים ומוסיקאים המופיעים בהתנדבות, לצד מטופלים, תחת הנחייה וליווי של מטפלים במוסיקה. בנוסף מופיע הרכב הבית של בית החולים – “רפואה משלימה” – שבו חברים אנשי סגל המרכז הרפואי ומטופלים, השרים ומנגנים ביחד.

מרכז אמנויות

המרכז הרפואי משמש אכסניה לתערוכות אמנות.  כיום מוצגת בבניין המנהלה של בית החולים התערוכה “קולאז’ אישי” של האמן יהושוע גריפית ובה מבקרים תלמידי בתי ספר מהאזור ומקיימים בה פעילות בנושא קולאז’ים.

תכנית חשיפה לבריאות הנפש לתלמידי בתי ספר
 

לנוכח הנתונים המדברים על כרבע מהאוכלוסייה כנזקקת בשלב כזה או אחר במהלך החיים לעזרה נפשית ומתוך הבנה כי
ידע הוא תנאי להסרת התיוג החברתי שממנו סובלים מתמודדי הנפש, החל המרכז הרפואי לב השרון להפעיל תוכנית הסברה בבתי ספר בשיתוף פעולה עם המועצה האזורית לב השרון. במסגרת המיזם מקבלים התלמידים שיעורי חשיפה לבריאות הנפש ואף מבקרים בבית החולים, בתערוכה המוצגת בבניין המנהלה ומקיימים שיעור אמנות חווייתי.