פרוייקט עיצוב שמיכה כבדה בשיתוף מכללת שנקר

המרכז הרפואי לב השרון השלים לאחרונה מיזם יוצא דופן בשיתוף פעולה עם מכללת שנקר במטרה לייצר אביזר שימושי בעל אמירה עיצובית מקורית אשר ישמש מטופלים בבריאות הנפש, אולם בהשראת המיזם מוצאת השמיכה את דרכה גם אל הקהל מחוץ לכתלי בית החולים…

תלמידי המחלקה לעיצוב אופנה עבדו במהלך מספר חודשים על פרוייקט פיתוח שמיכה כבדה, פריט הנמצא כבר כיום בשימוש במרכז הרפואי. מטרתה של השמיכה להעניק תחושה מחבקת ובטוחה לאחר טראומה או במצבים דיסוציאטיביים, כאשר ההתכסות בה נעשה מתוך בחירה ומאפשרת הירגעות וחזרה לשגרה. במקומות שונים בעולים משתמשים בשמיכה גם לצורך ויסות חושי או להירגעות, בסביבה הביתית, ולאוו דווקא בהקשר פסיכיאטרי.

על מנת להפוך את השמיכה למזמינה יותר עבור המטופלים החולט לתת מקום לא רק לתוכנה של השמיכה (שהיתה מלאה בחלוקי נחל) אלא גם לאופייה ולצורתה החיצונית.

ד”ר ענת כרם אנג’ל, פסיכותרפיסטית גופנית ומתנדבת במרכז הרפואי בפרוייקט “נשימה לנשמה” (תמיכה בצוות הסיעודי וכוח עזר) יזמה את הקשר עם המחלקה לעיצוב אופנה בראשותה של גב’ לאה פרץ, ביחד יו”ר עמותת ידידי המרכז הרפואי לב השרון, גב’ אורלי דנקנר. הוחלט על מיזם, תחת ניצוחו של רונן לוין, אשר בסופו גם תחרות נושאת פרסים. הסטודנטים שנרתמו למשימת התכנון והעיצוב קיבלו סקירה מקצועית בנושא טראומה מינית ממנהל המרכז הרפואי לב השרון, ד”ר שמואל הירשמן, ומראש תחום טראומה, עו”ס עמליה בן משה. בפני הסטודנטים הוצגה השמיכה המשמשת כיום בבית החולים, ומאותה נקודה הם יצאו למסע בן כמה חודשים של חקירה אישית, אשר בסיומו הביאו פרשנות עיצובית בדמות עשר שמיכות מרשימות בעלות הרכב שונה (החל ממלח, קטניות, חול ים וכלה באבני חצץ) ובעלות אמירה אסתטית. בתום הקורס נערכה תחרות שבה שפטו חברי סגל המרכז הרפואי והענקו פרסים למעצבות המצטיינות.

לאחרונה נכנס לתמונה גורם מסחרי – רשת גולף אנד קו – המציעה למכירה בחנויותיה שמיכות כבדות (בשלוש דרגות משקל שונות) אשר עוצבו ויוצרו בהשראת השמיכה הזוכה בתחרות. עשרים שמיכות נתרמו למחלקות בית החולים. עוד על הפרוייקט בראיון עם ד”ר ענת כרם-אנג’ל.

הזוכות בתחרות

גלי ניר ונועה ברוך, הזוכות במקום הראשון עם ד״ר ענת כרם -אנג׳ל