היחידה לגרייה מוחית

ד”ר כפיר פפר וד”ר עדי גרשי מפעלים את הקוצב באמצעות מחשב

טיפול חדשני לדיכאון עמיד באמצעות השתלת קוצב ואגאלי לראשונה בישראל
במרכז לבריאות הנפש לב השרון

קוצב ואגאלי (Vagal Nerve Stimulation) הוא גנרטור המושתל בדופן בית החזה אשר מעביר גירוי חשמלי דרך אלקטרודה המגיעה עד לעצב התועה השמאלי (ואגוס) אשר נמצא באזור הצוואר ואחראי על תפקודים שונים במערכת העצבים.

קוצבים ואגאליים מושתלים בהצלחה בחולי אפילפסיה מזה שלושה עשורים אך בשנים האחרונות החל בחו”ל השימוש בהם גם בשירות הפסיכיאטריה – לטובת חולים הסובלים מדיכאון שנמצא עמיד לטיפול תרופתי. ד”ר כפיר פפר, המוביל את תחום הגרייה המוחית במרכז הרפואי לב השרון וד”ר עדי גרשי, פסיכיאטרית בכירה, אחראיים על הטמעת שיטת הטיפול החדשנית אצל מטופלים הסובלים מדיכאון שאיננו מגיב לטיפול תרופתי.
השתלת הקוצב בוצעה בבית החולים איכילוב על ידי ד”ר עידו שטראוס מומחה לנוירוכירוריגה תפקודית ופתחה את הדלת לשיתוף פעולה קליני ראשון מסוגו בישראל. המטופל עבר את הניתוח הקצר בהצלחה והקוצב הופעל היום  (8/9) לאחר כשבועיים הסתגלות. לדברי ד”ר שמואל הירשמן, מנהל המרכז הרפואי, ההשתלה מייצגת את חזון לב השרון להוביל בתחומי ההתמקצעות, לפתח ולקדם את הפסיכיאטריה בישראל.

חדשות: 

טיפול בנזעי חשמל

היחידה לגרייה מוחית של בית החולים לב-השרון מציעה טיפול בנזעי-חשמל (Electroconvulsive therapy).
טיפול זה הינו אחד הוותיקים בפסיכיאטריה ומהווה חלופה יעילה ובטוחה במצבים נפשיים מסוימים. למשל כאשר אין תגובה לטיפול התרופתי, כאשר אין סבילות לתופעות הלוואי, או במצבים דחופים כאשר נשקפת סכנת חיים בשל המצב הנפשי. בשנים האחרונות חלו התפתחויות בטכניקת הטיפול המצמצמות את תופעות הלוואי למינימום. מחקרים שבים ומוכיחים כי מדובר בטיפול יעיל ובטוח
.

הטיפול מתבצע תחת הרדמה כללית קצרה (כ-5 דק’) ואינו כרוך בכאב. במהלכו משתמשים בזרם חשמלי על מנת להשרות פרכוס, המעודד שינויים  חיוביים במח ומביא לתיקון דגם הפעילות המוחית המאפיין את המחלה. לאחר כשעה-שעתיים של התאוששות ניתן בדרך כלל לחזור לשגרת היום. במקרים מסוימים ניתן לבצע את הטיפול אף ללא אשפוז.

 

הצוות המקצועי

ד”ר כפיר פפר