היחידה לגרייה מוחית

ד”ר כפיר פפר וד”ר עדי גרשי מפעלים את הקוצב באמצעות מחשב

טיפול חדשני לדיכאון עמיד באמצעות השתלת קוצב ואגאלי לראשונה בישראל
במרכז לבריאות הנפש לב השרון

קוצב ואגאלי (Vagal Nerve Stimulation) הוא גנרטור המושתל בדופן בית החזה אשר מעביר גירוי חשמלי דרך אלקטרודה המגיעה עד לעצב התועה השמאלי (ואגוס) אשר נמצא באזור הצוואר ואחראי על תפקודים שונים במערכת העצבים.

קוצבים ואגאליים מושתלים בהצלחה בחולי אפילפסיה מזה שלושה עשורים אך בשנים האחרונות החל בחו”ל השימוש בהם גם בשירות הפסיכיאטריה – לטובת חולים הסובלים מדיכאון שנמצא עמיד לטיפול תרופתי. ד”ר כפיר פפר, המוביל את תחום הגרייה המוחית במרכז הרפואי לב השרון וד”ר עדי גרשי, פסיכיאטרית בכירה, אחראיים על הטמעת שיטת הטיפול החדשנית אצל מטופלים הסובלים מדיכאון שאיננו מגיב לטיפול תרופתי.
השתלת הקוצב בוצעה בבית החולים איכילוב על ידי ד”ר עידו שטראוס מומחה לנוירוכירוריגה תפקודית ופתחה את הדלת לשיתוף פעולה קליני ראשון מסוגו בישראל. המטופל עבר את הניתוח הקצר בהצלחה והקוצב הופעל היום  (8/9) לאחר כשבועיים הסתגלות. לדברי ד”ר שמואל הירשמן, מנהל המרכז הרפואי, ההשתלה מייצגת את חזון לב השרון להוביל בתחומי ההתמקצעות, לפתח ולקדם את הפסיכיאטריה בישראל.

חדשות: 

טיפול בנזעי חשמל

היחידה לגרייה מוחית של בית החולים לב – השרון מציעה טיפול בנזעי – חשמל (Electroconvulsive therapy).
טיפול זה הינו אחד הוותיקים בפסיכיאטריה ומהווה חלופה יעילה ובטוחה במצבים נפשיים מסוימים. למשל כאשר אין תגובה לטיפול התרופתי, כאשר אין סבילות לתופעות הלוואי, או במצבים דחופים כאשר נשקפת סכנת חיים בשל המצב הנפשי. בשנים האחרונות חלו התפתחויות בטכניקת הטיפול המצמצמות את תופעות הלוואי למינימום. מחקרים שבים ומוכיחים כי מדובר בטיפול יעיל ובטוח
.

הטיפול מתבצע תחת הרדמה כללית קצרה (כ-5 דק’) ואינו כרוך בכאב. במהלכו משתמשים בזרם חשמלי על מנת להשרות פרכוס, המעודד שינויים  חיוביים במח ומביא לתיקון דגם הפעילות המוחית המאפיין את המחלה. לאחר כשעה-שעתיים של התאוששות ניתן בדרך כלל לחזור לשגרת היום. במקרים מסוימים ניתן לבצע את הטיפול אף ללא אשפוז.

חוברת מידע בנושא נזעי חשמל

הדרכה על טיפול בנזעי חשמל למטופל ולמשפחתו (כתוביות בערבית) – חלק ראשון

הדרכה על טיפול בנזעי חשמל למטופל ולמשפחתו (כתוביות בערבית) – חלק שני

הדרכה על טיפול בנזעי חשמל למטופל ולמשפחתו (כתוביות ברוסית) – חלק ראשון

הדרכה על טיפול בנזעי חשמל למטופל ולמשפחתו (כתוביות ברוסית) – חלק שני

הדרכה על טיפול בנזעי חשמל למטופל ולמשפחתו (כתוביות באנגלית) – חלק ראשון

הדרכה על טיפול בנזעי חשמל למטופל ולמשפחתו (כתוביות באנגלית) – חלק שני

 

טיפול ב-TMS

היחידה לגרייה מגנטית – לאחר התמקצעות של מספר שנים של צוות היחידה בתחום זה בארץ ובמרכזים מובילים בעולם, ולאחר כניסת הטיפול לסל הבריאות, מספקת היחידה טיפולים באמצעות קסדה לגרייה מגנטית של חברת בריינסוואי. קסדה זו מאושרת לשימוש במטופלים הסובלים ממצבי דיכאון או הפרעה טורדנית כפייתית ללא הגעה לשיפור מספק תחת טיפול תרופתי מתאים, לקבל טיפול בעל יעילות קלינית מוכחת. הטיפול ניתן מדי יום בימים א’-ה’ ונמשך כחצי שעה. עבור כל מטופל נבנית תכנית טיפול ייעודית באופייה ובמשכה. הטיפול ניתן במסגרת סל הבריאות במצבי דיכאון לאחר ההערכה קלינית של צוות היחידה ומתן טפסי 17 ע”י הקופה המבטחת.

פניות ליחידה* ניתן להפנות לגב’ אורלי קחזם בטלפון 09-8981203/0411,  לפקס 09-8980319 או למייל orlyk@lev-hasharon.co.il

*לכל פנייה יש לצרף מכתב הפנייה מפסיכאטר מטפל + טופס 17 למנוי אבחוני על ידי הקופה המבטחת.

הצוות המקצועי

רופאים בכירים:

ד”ר כפיר פפר

ד”ר גיא וקסלר

מזכירת יחידה: ליטל מלאכי

098980450

litalmalachi@lev-hasharon.co.il