בחינות בגרות בתוך קמפוס לב השרון – סיפור של התמודדות….

אשפוז ממושך, בפרט בתקופה של ריחוק חברתי, מציב אתגר קשה בפני מתמודדים. הגשמת שאיפות אישיות של המתמודד תוך כדי אשפוז היא הישג שיקומי עבור המטופל והישג מקצועי למטפל. כזה הוא סיפורו של י., המשלים בשנה וחצי האחרונה בחינות בגרות מתוך בית החולים ואף ניגש הקיץ  לבחינות בכימיה ובפיזיקה.

עו"ס דלית ברגר

עו"ס דלית ברגר

עו"ס דלית ברגר, מנהלת הטיפול של י., מספרת על התהליך: "אני מלווה את י. כמטופל הן במישור הטיפולי הנפשי והן בתמיכה והכוונה לבחירות מעשיות שיש להן משמעות שיקומית. י. הביע רצון ונכונות להמשיך ולחיות חיים בעלי משמעות ושהדרך הארוכה שמצפה לו במחלקה הממושכת שבה הוא מטופל לא תהיה רק אשפוז. הבנתי שמדובר בבחור צעיר ואינטיליגנטי עם שאיפה גדולה להשלים תעודת בגרות ולכן החלטתי לפנות לאגף במשרד החינוך שעוסק בבגרויות אקסטרניות. התהליך כולו איננו טריויאלי ונדרשו לשם כך שורה של פעולות בירוקרטיות, וגם שיתוף פעולה של מחלקה על מנת לאפשר דברים טכניים כמו חדר שקט ללימודים או לבחינות".

י. ניגש למספר בחינות בגרות בכמה מקצועות מאז חורף 2019. הודות לקשרים של המרכז הרפואי עם הקהילה צוותו לו גם מורים מתנדבים, תושבי האזור, שעד משבר הקורונה הגיעו אל המחלקה לסייע לו ללמוד את החומר לבחינות הבגרות, אך בחודשים האחרונים הוא לומד את החומר בכוחות עצמו.

בעטיו של משבר הקורונה נאלצה עו"ס דלית ברגר להגביל את עבודתה לתחומי המעון לניצולי שואה (שם היא מטפלת באוכלוסייה בסיכון). רוחי גוטליב, מטפלת באמצעות בעלי חיים במרכז הרפואי, משמשת כיום כמטפלת הרגשית של י., מלווה אותו בתהליך ומספרת: "לא מובן מאליו שמטופל מצליח לגשת לבחינות במקצועות קשים ועוד בלי הוראה מסודרת. אני מאוד גאה להיות חלק ממבצע כזה. בשביל מתמודד שנגזר עליו ריחוק ממשפחתו הצוות המטפל ממלא תפקיד מאוד משמעותי וזאת ההזדמנות שלנו להתערב ולקדם את המטופל, בין אם זה בפינת החי של לב השרון, שם הוא גם עובד, ובין אם זה בעידוד ללימודים. בכל פעם שאני מדפיסה את בחינת הבגרות, שנשלחת אלי לבית החולים דקות ספורות לפני תחילת המבחן, ומקבלת כאן את נציג משרד החינוך שמגיע להשגיח על הבחינה, אני ממש מתרגשת. לשמוע ש-י. גם עבר את הבחינה זה כבוד גדול בשבילי ובשביל המערכת".

 

עו"ס דלית ברגר

רוחי גוטליב
מטפלת באמצעות בע"ח

במרכז הרפואי לב השרון התקיימה הקיץ בחינת בגרות נוספת גם לנער מתמודד מן היחידה לטיפול בנוער – "עוגן" – המתמחה בהתמכרויות ובה פועלת תכנית יום בשיתוף פעולה עם משרד החינוך.