מקום ראשון בסקר חוויית מטופל במרכזים לבריאות הנפש
בהרגשה שלצוות אכפת ממך ♥
Print this pageEmail this to someone

במרכז לבריאות הנפש "לב השרון" הוקמה ספריית מטופלים, בשיתוף פעולה בין הפסיכולוג רן ספיר ומטופלת במרכז, במטרה לתת מענה למטופלים הן בהיבט האינטלקטואלי של השאלת ספרים ממגוון תחומי עניין ושפות והן בהיבט החברתי, כמקום מפגש בשעות אחר הצהריים.

ספריית המטופלים הינה מרחב המתוחזק באופן שוטף על יד מתנדבים. ובהמשך המטרה היא לשלב מטופלים בתחזוקת הספרייה על מנת להעצים את חוויתם כבני אדם היכולים לתרום ולא רק להיתמך. מעבר לכך, ספריית המטופלים היא מקום מפגש ייחודי בתוך בית החולים, המאפשר למטופלים ולמטפלים כאחד להיפגש כבני אדם ממקום לא היררכי וללא הגדרות, וכך לעודד את המטופלים להביע את עצמם.

הפרוייקט שואף לתת מענה לאחת מן המצוקות הגדולות של המטופלים באשפוזים: שעות אחר הצהריים. בשעות אלו מטופלים מתלוננים על שעמום רב, חוסר מעש וואקום שנוצר כאשר הטיפולים והפעילויות השונות מרוכזים בדרך כלל בשעות שבין 08:00 לשעה 15:00 ואילו לאחר מכן בית החולים פועל במתכונת כוננות.

מלבד שימושה כספרייה להחלפת וקריאת ספרים באופן שוטף, מושם דגש על רגישות תרבותית ואספקת חומר לקריאה בשפות שונות: עברית, ערבית, אנגלית, צרפתית, אמהרית, רוסית. כמגוון השפות המדוברות והנקראות על ידי המטופלים. בהמשך תתאפשר נגישות טכנולוגית ויוצבו מחשבים לרווחת המטופלים כדי לענות ולעודד סקרנות אינטלקטואלית ותרבותית, תוך המלצות והכוונה של מפעיל הספרייה.

 

ספריית מטופלים 4

 

 

ספריית מטופלים3

לסיום, על מנת שחזון ספריית המטופלים לא ישאר מנותק מהקהילה על פי התוכנית יתקיימו ערבי תרבות אחת לחודש שיכללו הרצאות והופעות אורח של אמנים מתחומי היצירה השונים. הרציונל הוא להפגיש בין הפנים לחוץ ולהסיר במעט מהסטיגמות והמיתוסים על המתחולל בתוך הבית החולים הפסיכיאטרי.

הספרייה פתוחה 4 פעמים במהלך השבוע בין השעות 15:00 עד 18:00 ותפעולה מתבצע על ידי מתנדבים.

ההתנדבות מהווה הזדמנות למי שאינו מכיר את עולם בריאות הנפש, לפגוש מתמודדים עם מצוקה נפשית באופן בלתי אמצעי ולגלות אנשים מרתקים ונעימים. לא נדרש מהם ניסיון קודם, מלבד רצון טוב, סקרנות ואנושיות.